سئوالات متداول

تلفن : 09122081625

سبد خرید شما خالی است.
 • 0
  • : 0

  مقالات فروشگاه

  کمپرسور اینورتر دیجیتال و کاهش مصرف انرژی

  به گفته مدیر کل آموزش سازمان بهرهوری انرژی ایران 30 درصد از برق اشتراکهای خانگی در بخش روشنایی و 70 درصد آن در بخشهای دیگر به مصرف میرسد که از این میزان سهم یخچال و یخچال فریزر 28 درصد و کولر آبی و گازی 26 درصد است.

  با گران شدن قیمت برق و لزوم توجه به مصرف انرژی، این موضوع بیش از پیش اهمیت یافته است. تا جایی که امروزه توجه به فناوریهای مورد استفاده در دستگاههای برقی پرمصرف نظیر یخچال، به یکی از مهمترین نکات هنگام خرید تبدیل شده است. این موضوع تولیدکنندگان را بر آن داشته که فناوریهای جدید را با هدف بالا بردن کیفیت و پایین آوردن انرژی مصرفی لوازم خانگی در خدمت بگیرند. کمپرسور اینورتر دیجیتال (Digital Inverter Compressor) یکی از جدیدترین تکنولوژیهای این حوزه است که نه تنها باعث کاهش مصرف برق شده بلکه صدای دستگاه را نیز تا حد زیادی کاهش میدهد. استفاده از این نوع کمپرسور در دستگاهی مانند یخچال باعث حفظ تازگی و مزه مواد غذایی میشود.

  کمپرسور ماشینی است که از آن برای افزایش فشار سیالات تراکمپذیر (گازها و بخارات) استفاده میشود و در صنایع مختلف داری اهمیت زیادی است تا جاییکه اصطلاحاً آن را اسب بارکش صنایع مینامند. کمپرسورها در شاخههای مختلف لوازم خانگی (یخچال، فریزر، کولر گازی، جاروبرقی)، صنایع پزشکی، صنایع هواپیمائی و... کاربرد دارند و به سرعت در حال رشد و تغییر هستند.

  اما کمپرسورها چگونه از اتلاف انرژی در لوازم خانگی جلوگیری میکنند؟ کمپرسورها انواع مختلفی دارند و شرکتهای سازنده لوازم خانگی تلاش میکنند دستگاههایی با حداکثر کارایی و کممصرف بسازند. به عنوان مثال شرکت سامسونگ که به بهینهسازی مصرف انرژی در تولیدات خود توجه ویژهای دارد، با ساخت و نصب کمپرسور اینورتر دیجیتال یا همان Digital Inverter Compressor در یخچال فریزرهای جدید خود، نگرانی مصرفکنندگان را از مصرف انرژی بالا و به اصطلاح فشار آمدن به موتور کاهش داده است.

  کمپرسور اینورتر دیجیتال در واقع یک نوع کمپرسور گاز است که در آن پیستون برای فشردهسازی و به حداقل رساندن تلفات انرژی در امتداد یک مسیر خطی حرکت میکند. تفاوت کمپرسور معمولی با کمپرسور اینورتر دیجیتال این است که کمپرسورهای معمولی سرو صدای زیادی تولید میکنند و از طرفی مصرف برق در آنها بسیار بالاست اما کمپرسورهای اینورتر دیجیتال فاقد هر گونه صدایی هستند و مصرف برق را به میزان قابل توجهی کاهش میدهند.

  مثلا کمپرسور اینورتر دیجیتال استفاده شده در لوازم خانگی سامسونگ به این شکل عمل میکندکه برق شهری (ای سی) را به برق مستقیم (دی سی) و برگرداندن مجدد برق مستقیم (دی سی) را به برق شهری (ای سی) با فرکانس دلخواه تبدیل میکند. در نتیجه دور موتور کمپرسور یخچال و ظرفیت این کمپرسورها با بهکارگیری ریزپردازندههای حرفهای به صورت هوشمند کنترل میشوند. این تغییر ظرفیت باعث جلوگیری از خاموش و روشن شدنهای متناوب موتور دستگاه شده و در نهایت ظرفیت دستگاه و مصرف برق آن متناسب با دمای مورد نیاز تنظیم خواهد شد. این فرآیند علاوه بر بالا بردن طول عمر مفید دستگاه و پایین آوردن سطح صدای تولیدی دستگاه، باعث صرفه جویی 40 درصدی در مصرف انرژی شده و ماندگاری مواد غذایی را نیز افزایش خواهد داد. کمپرسور اینورتر دیجیتال که در بسیاری از یخچالهای سامسونگ از جمله جدیدترین آن یعنی شوکیس (Showcase) تعبیه شده، از طریق تنظیم کردن خودکار کمپرسور در هفت دور موتور مختلف، باعث بهرهوری انرژی و عملکرد سرمایش میشود. به این ترتیب حتی با وجود باز و بسته شدن مکرر درب یخچال، گذاشتن ظرف غذای داغ درون یخچال و یا تغییرات دمای بیرون، یخچال به سرعت عکسالعمل نشان میدهد و مصرف انرژی را کاهش داده و هوای خنک داخل یخچال را فراهم میکند. این کمپرسور دارای 123 ماه گارانتی است.

  با استفاده از یخچالهایی که به کمپرسور اینورتر دیجیتال مجهزند، مصرفکنندگان نگرانی کمتری برای باز شدن مکرر درب یخچال خواهند داشت و هزینههای بالای برق نیز تا حد زیادی کاهش پیدا میکند.

  منبع: سایت زومیت

  : 381 - : 1398/2/24 - : 1170